Patalynės istorija

patalyne1 Jei senovėje žmonės miegodavo galvą padėję ant akmens tai dabar miega padėję ant pagalvės. Ir ta pagalvė ne bet kokia – o viskoelastinė, užpildyta grūdų lukštais, poliuteranu ar dar kitomis neaiškiomis madingomis  medžiagomis. Pardavėjai siūlo daugybę skirtingų variantų – pagalvės minkštos, šildančios, tiesinančios stuburą ir t.t. Kiek čia kaltas marketingas, o kiek realybė neaišku. Faktas, kad pagalvėms taip pat egzistuoja mados. Dabar bepigu – pasirenkate kokios pagalvės norite, nueinate ir nusiperkate. O kaip būdavo seniau? Pagalvės buvo iš plunksnų. Plunksnas reikdavo pešti, nuo paukščių. Prieš tai reikia užsiauginti paukščius, tada juos nupešti, po to plėšyti plunksnas, jas plauti, kedenti, siūti impilus ir gaminti pagalves. Visi šie etapai ypatingai sudėtingi. Paukščių auginimas yra labiau ūkininkavimas ir niekas neaugina paukščio tik dėl plunksnų. Bet pagalvėms tinka ne visų paukščių plunksnos. Nupešus paukštį plunksnas reikia plėšyti į smulkias pluksneles, kad neliktų stambių pagrindinių plunksnų kaulų. Šis darbo etapas turi būti atliekamas kambaryje ir kambario durų negalima darinėti, nes nuo menkiausio vėjelio visos plunksnos ir pūkai pradeda skraidyti po kambarį.

Blogiausia jei pūkelis patenka į nosį ir pradeda kutenti. Tada imate čiaudėti, taip keliate vėją ir pūkai skraido visuose namuose. Tai dažniausiai būdavo moterų darbas, nes vyrams pagalvių gamybai neužtekdavo elementaraus kruopštumo.

Antklodės būdavo pūkinės, medžiaginės, kartas net užpildytos pjuvenomis. Dabar patalynės pasirinkimas daug didesnis. Galime be problemų rinktis patalynę gamintą užsienyje. Pavyzdžiui patalynė iš bambuko pluošto, nors bambukai Lietuvoje apskritai neauga. Galime rinktis skirtingų audinių patalynės komplektus iš bambuko, satino, lino, damasto, flanelės, kartūno ir t.t. Galime rinktis ir skirtingus audinius ir skirtingą dizainą, dydį apipavidalinimą. Yra daugybė skirtingų dizaino variantų.

patalyne2Yra net ir daugybė papildomų priemonių, padedančių rūpintis patalyne – specialios skalbimo mašinų programos, atskiri skalbikliai skirtingiems audiniams. Taip pat naudojami balikliai audinių balinimui, minkštikliai, audinių minkštinimui ir t.t. Yra net ir įvairiausių kvapų aromatų.

Kiek yra normalu mokėti už patalus atsakyti sudėtinga. Tačiau pagalvokite kiek dažnai juos perkate, kiek laiko juose praleidžiate. Vienas patalynės pardavėjas palygino patalynės komplektus su apatiniais drabužiais. Jų praktiškai niekas nemato, bet jie glaudžiasi prie kūno ir audinys turi būti aukščiausios kokybės. Jis privalo sugerti prakaitą, vasarą vėsinti, o žiemą šildyti. Tai įmanoma tik naudojant aukščiausios kokybės medvilnės ir kitų natūralių audinių patalynę ir drabužius. Jokia sintetika čia nepageidaujama.

Straipsnis pagal www.prekybaptalyne.lt medžiagą